Introvertní party ve vaně

Sotva se zaklapla brána za autem odjíždějícím s mojí milovanou rodinou jemijednokam, neviditelný Big Ben začal úderně odsypávat minuty z mých volných 24 hodin. A … party začínááá!! Vana se v tu chvíli plní horkou vodou a já do ní skáču, div ne po hlavě, s čínským básníkem Po Ťu-i a několika makrobiotickými kuchařkami z městské knihovny Praha, pobočka Stodůlky. Marně bych vysvětlovala bezdětným, jak slastné je rozpouštět se nekonečně v horké lázni jako kostka cukru a rozplynout se ve verších starých kolem 1200 let. Ale mí milí, dětmi obdaření, dozajista ví, o čem mluvím :-).
Samozřejmě to všechno dělám z čisté lásky k nim všem, abych mohla od zítřka zase s úsměvem 100krát za den na otevřené zvolání „Mamíí …!“ odpovědět „Ano, poslouchám tě, co potřebuješ?“ a na povzdech „Měl jsem těžkej den!“ jsem mohla se sexy jiskrou v oku přitančit k manželovi a oplatit mu slovy „Všechno bude dobrý, miláčku. Ohřeju ti úžasnou večeři a namasíruju ti u ní záda.“ Ne že by to u nás tak chodilo… Tak nějak si jen představuju, že by mohl 24hodinový šok tichem, klidem a úklidem (naplánováno až ve zbylých deseti hodinách!) působit.

Ráda bych se ale ještě na chvíli vrátila do vany, kde momentálně probíhá důležitý zápas lidstva. Naprosto mě ohromilo, že čtu básně, které jsou téměř archeologickými vykopávkami, a Po se tam zabývá úplně stejnýma problémama, který my dneska sdílíme na Facebooku a z tepla našich domovů nad nima pohoršeně kroutíme hlavama. Lidi na okraji, neviditelné dělnice vyrábějící naše krásné značkové tričko nebo  třeba telefon. Každou chvíli čteme o jejich životní úrovni, jejich životě a smrti.

Jsme pořád stený a nic se nezměnilo, Po! Chystám se zítra vyhodit spoustu nepotřebných věcí, které se u nás doma lety nahromadily a neskutečně mě rozčilujou, věcí, které vyrobil někdo s nasazením vlastního života, někdo, kdo možná sám neměl nic, Po!

                                                                             – Lucy Li – Tchi –
                         ta co miluje poezii kung-fu filmů a jí u nich ráda ovoce ( liči zrovna ne, ale takový banán moc poeticky nezní ), kupuje trička vyrobená v Číně a neví, co s tím, Po!

Sdílejte:

Napsat komentář