Jako vejce vejci?

Rádi byste si zazpívali známou píseň, ale „nemáte na to“ zazpívat ji jako originál? Nebo máte rádi úplně blboučkou písničku, až je vám trapně, aby si vás s ní někdo spojoval, ale tolik vás láká si ji zpívat?

A co to vůbec neřešit? Kdo je tu od toho, aby to posuzoval? (Pokud si o to neřeknete, nebo to není váš producent, který by to jinak neprodal…)

V životě jsem se pokusila zazpívat pár písní mojí oblíbené zpěvačky Barbry Streisand. Jednou to bylo při maturitě ze zpěvu. Dozvěděla jsem se, že jsem si tuhle píseň mohla odpustit, protože ji nedokážu zazpívat jako ona. Byla jsem překvapená, protože mě ani nenapadlo se o něco takového pokoušet. Podruhé mám v paměti jinou píseň od stejné interpretky. Bylo to na pěveckém kurzu v Amsterdamu. Věděla jsem, že ji nezazpívám jako Barbra. Zazpívala jsem jí prostě jako já, s mýma emocema, s technikou, jaké jsem v té době byla schopná. Tentokrát hodnocení nepřišlo. Jen našemu lektorovi se leskly v očích slzy. A to by se nestalo, kdybych se snažila někoho napodobovat…

Každý známý zpěvák je v něčem jedinečný. Napodobit ho chce trochu hereckého umu, hodně dobrý pěvecký základ a leccos o práci s hlasem vědět. Je to samozřejmě dobré technické cvičení. Ale ruku na srdce…Nakolik se vám chce naciťovat do pocitů někoho jiného? Jak moc vám stojí za to snažit se napasovat do hlasového rozsahu a barvy někoho jiného a snažit se ho napodobit s jeho bravurou ale mnohdy i s jeho zlozvyky?
Nechte zaznít svůj hlas, vytvořte si k textu vlastní emoci, odvažte se v představivosti. Jak by mohla vaše oblíbená píseň znít? Dobré testovací prostředí je třeba koupelna, kdy si začnete broukat motiv. A ať už je to šílená kláda nebo notoricky známý vlezlý popěvek, zkuste si představit, co by se stalo kdybyste…
… radikálně změnili tempo, rychlost písně?
… čarovali s náladou změnou výšky melodie?
… si uvědomili důležitost každého slova? Možná by se pak změnilo i frázování…
… v hlase nechali zaznít tóny, které běžně používáte – šepot, odhodlání, volání, vzlykání, nadšení, nerozhodnost?
… dokonce klidně udělali z lidové písně reggae nebo naopak?

A možná pak vytvoříte něco naprosto nového, nesrovnatelného s originálem!

Sdílejte:

Napsat komentář