Juicy Lucy

 
 
Od chvíle, kdy naši domácnost před dvěma týdny zachvátily vši, provázela mě intenzivní potřeba nějak se očistit, zastavit, zjistit, co má tahle egyptská rána  znamenat. Sebe i všechno kolem jsem očišťovala opravdu intenzivně, to mi věřte. Přípravky proti vším ale nezabíraly(nejprve ani na ta hrůzozvířátka) a já se cítila stále stejně.
Nevím jak se tam dostala, ale během jednoho z těch hysterických dní, jsem u postele objevila knížku, kterou jsem si koupila tak před třema lety a od té doby ji pořádně neotevřela. „21 denní půst“. Trochu mě v mé situaci uklidnila myšlenka, že teď je asi opravdu ten nejlepší čas si ji přečíst, uvést do reality a trochu zamést ve své třinácté komnatě, vyházet kostlivce ze skříní a vyčistit chlév strýčka Augiáše. Jenže jak začít? Měla jsem za sebou měsíc čistě bez lepku a bála jsem se jakékoliv ztráty váhy. ( Naprosto chápu všechny dámy, které mě teď nenávidí, ale můj problém je stejný jako váš, čestný pionýrský.) Z jiné strany na mě začala vyskakovat upoutávka z internetových stránek (kde jsem onehdy brouzdala) na týdenní detoxikační kůru postavenou čistě na džusech. Aťsi se snažila reklama kromě očištění organismu nalákat také na odstranění přebytečných kil (která nevlastním), aťsi obsahovala svědectví otylých a na smrt nemocných američanů (takové reklamy jsou přeci nejstupidnější), kterým takový program změnil život, nic z toho mě neodradilo. Naopak se mi ty dvě věci tak hezky propojily a přišlo mi skvělý začít svůj 21 denní půst džusovacím týdnem. Jakýto tedy půst, když nejste o vodě a netrpíte tři týdny hlady? Inu,  je to půst od spousty věcí, čas cíleného odpoutání se od svého fyzického já a dostaveníčko se svým duchovním já v Boží přítomnosti. Ale o tom budu psát víc ještě příště.
One – two – three – JUICE !!!
 
DEN 0. : Pečlivě jsem nakoupila všechno ovoce a zeleninu z nákupního seznamu, který přišel v mailu s ostatními instrukcemi. Úspěšně jsem ignorovala informaci, že je potřeba vlastnit odšťavňovač a spiklenecky jsem mrkala na svůj starý dobrý mixér, který mě zatím nikdy nenechal ve štychu.
 
DEN 1. : Podle receptů, které byly na každý den nachystané, jsem si začala připravovat ovocno-zeleninové šťávy. No … tedy …šťávy v tom byly taky, ale jinak na mě můj milý mixér vypliv vždycky spíš takovou přesnídávku. Některé z asi šesti denních dávek jsem musela vynechat, protože jsem byla přejedená.
 
DEN 2.: Začíná mi být nápadné, že se recepty opakují a mně už leze krkem jíst ty stejný ublemcaný přesnídávky, ale ještě je to únosný a vlastně se cítím dobře.
 
DEN 3.: Váha začíná klesat. Nabroušeně zírám na fotku toho šílence, co to celý propaguje a rozhodně mu nevěřím, že to vyrýsovaný tělo pod napnutým tričkem si uhnal jenom z džusů zatímco já se už pomalu začínám bát svlíknout do plavek.
DEN 4.: Je mi čím dál líp a mentálně jsem se ohromně posunula. Napadlo mě například, že na tom s tím odšťavňovačem asi něco bude a začala jsem přesnídávky pasírovat přes kapesník. Teprve s ním mohlo mé duo s mixérem zazářit. Byla jsem opravdu udivená, kolik šťávy obsahuje třeba brokolice, cuketa, řapíkatý celer atd. A hlavně – chutnalo to úplně jinak. Každá ta kombinace byla naprosto neodolatelná (vyzkoušet můžete podle receptů ZDE).
 
DEN 5.: O krok dál jsem pokročila, když jsem zaznamenala v receptech pana Jasona, že některé recepty jsou kombinací šťávy (u mě získané mixérováním ovoce a zeleniny a následném škrcením kapesníku) a smoothie (ovoce jako banán nebo avokádo je opravdu lepší – a tak mě napadá, že asi jediné možné – rozmixovat do krémova).

Ze samé radosti z nového objevu jsem vynalezla úžasně dobrý kakao. Odšťavíte jablko a trochu zázvoru. Rozmixujete 1-2 banány, konopný protein s kakaem (koupila jsem nedávno v Dm), rýžovou smetanu nebo nějaký oříškový mlíko a nakonec smícháte se šťávou z jablka a zázvoru.

DEN 6.: Nadšeně, jako malý prvňáček v první den školy, spěchám na farmářské trhy a domů přicházím obložená jako vegetariánský chlebíček. Už se ani nekoukám na recepty z mailu a dělám šťávy ze všeho, co mi přijde pod ruku. Kapusta, zelí, řepa. V jednu chvíli mi připadá, že by z toho mohl žít člověk pořád, ale následuje hned myšlenka, že kousací a teplé jídlo by mi chybělo.

DEN 7.: Týden je u konce. Jsem za něj ráda. Celou dobu jsem se modlila, aby moje váha neklesla pod určitou úroveň, kde jsem byla rozhodnutá ihned svého experimentu zanechat. Modlila jsem se, jak dál v dalších dvou týdnech. Zvažovala jsem pokračovat dál stejně nebo přejít na zeleninu a vodu jako starozákonní Daniel. Mimochodem voda mi docela chyběla. Jak jsem zjistila, jelikož jsem pila tolik šťáv, už jsem moc nepila nic jiného. Ve chvíli, kdy jsem stoupla poslední den na váhu bylo rozhodnuto. Byla jsem půl kila pod svojí hranicí, takže pevná zeleninová strava a voda pro další týden zvítězila.

P.S. Rozhodně se nebojte to vyzkoušet. Odšťavnit a kombinovat se dá snad cokoliv, navíc je to ohromně dobrý a zdravý. Vaše tělo to vyčistí a posílí.

P.P.S. Pro perfekcionisty – Jason Vale, nazývaný Juice Master je ve skutečnosti Angličan, ač se mi to zdá podezřelý.

P.P.P.S. Do svých nápojů můžete přimixovat i ořechy, mladý ječmen, spirulinu, macao, bylinky atd.

 
 
 
 

Sdílejte:

Napsat komentář