Ubytovali jsme se ve vile na kopci, kde lišky dávají dobrou noc…v tomto případě tedy spíš psi, protože paní domácí je zachránkyní všech utlačovaných psů na Bali. Před stále stejným typem snídaní (palačinky nebo toust s vajíčky), který lze na Bali k ubytování dostat, nás zachránila místní kuchařka a její „best palačinky ever“. S domácíma jsem mohla alespoň trošku oprášit francouzštinu a na vlastní oči a uši pocítit, co dokáže vyprodukovat propojení balijské a francouzské kultury, ležérnosti, smyslu pro design a prostor při budování vila domků pro sebe a turisty.
Místo přijímání chleba a vína jsme každý dostal voňavý květ frangipani, který jsem si tu zamilovala. Ta vůně se nikdy neočuchá! Když jsme na Bali přijeli, našli jsme jeden prázdný katolický kotel, kde nebylo ani napsáno, jestli a kdy nějakou bohoslužbu mají, tak jsme se dál moc hledat nepokoušeli v představě, že jsou tu stejně všude jen hinduisti. Ve finále mě překvapilo, kolik je tu na jihu křesťanských sborů a nejvtipnější bylo, že kostel, do kterého jsme přijeli, byl na návrší, kde vedle sebe měli kostel katolíci, muslimové, budhisti, prostestanti a hindu. Pozemek koupila vláda a vystavěla chrámy vedle sebe jako výraz a podporu vzájemné tolerance.
Bylo hodně působivé nejen proto, že místo hudebního doprovodu příběh Rámy a Síti podkreslovaly jen hlasy několika desítek polonahých mužů, ale možná trochu i proto, že při ohňovém tanci málem vzplála i naše část první řady.
Ráda zpívám.
Ráda fotím.
Ráda zachytávam všední i výjimečné okamžiky a píšu o nich blog.
Mám ráda.