O mně

Až tam, kam moje paměť nesahá, do hlubokého dětství, se traduje vyprávění, že jsem neustále někde stála s kartáčem na vlasy před obličejem coby mikrofonem a připravovala se na kariéru zpěvačky. Nicméně hudba kolem mého dětství prošla spíš z povzdálí. Pamatuju si až další období, kdy jsme s kamarádkou trávily na základce spoustu volného času na záchodkách, kde se náš hlas krásně odrážel od plechových dveří a vysokých stropů. Neúnavně jsem zpívala tenorové party ze Šíleně smutné princezny, nebo se pokoušela napodobit Pavarottiho zpívajícího Nessun dorma.

Na gymplu už můj hlasový projev začal trochu kultivovat školní sbor a nezapomenutelný Marco Ivanović, který nás, ještě coby student, vedl a inspiroval. Ve třeťáku jsem začala chodit ke kamarádce na sólový zpěv do ZUŠ a nenapadlo mě nic lepšího, než se o rok později přihlásit k přijímačkám na populární zpěv na konzervatoř. Zpěv bylo to hlavní, co mi dávalo smysl, prostor k vyjádření a naplňovalo mě. Po krátkém rozjezdu s kapelou Babylon, jsme zpívaly se spolužačkou v šansonovém duu BEZTEBENE a moc ráda vzpomínám na gospelový kvintet Joy disease. Zajímavými milníky se pro mě stalo účinkování ve školním představení ruské rockové opery Juno a Ávos nebo pětihlasá Machautova Messe de Notre Dame pod vedením Pavly Fendrichové (roz. Ježkové). Pro vícehlasý zpěv mám slabost dodneška. Poté nastalo ale dvanáct let, na zpěv hubených, kdy jsem byla doma se svýma třema dětma a znovu objevovala svět jejich očima. Měli jsme domácí školu a kromě pravidelných nedělních bohoslužeb jsem si zazpívala jen tu tam na jednorázových akcích nebo jsem připravila sólový koncert, který mě vždy na několik dalších let vyčerpal :).

Nicméně děti povyrostly, našly si svojí cestu. A tak i já začínám hledat tu vlastní, která se stejně nakonec vždycky stočí zpátky k hudbě. Ta mě naplňuje životem a radostí. Je pro mě pojítkem s lidmi i s nepopsatelným prostorem mezi Nebem a Zemí.

V současné době nejčastěji zpívám s hudebním souborem Deše (ve složení zpěvy, kytara, klávesy, kontrabas, akordeon, klarinet, housle), kde hrajeme žalmy, zhudebněné Klárou Jíchovou, oblečené v novodobém kabátě. Slyšet bývám na vystoupeních písničkáře, skladatele a básníka Jana Bružeňáka. A moje láska k vícehlasému zpěvu je momentálně nasměrovaná do sboru Bezhlásek, sboru učitelů a rodičů školy Hlásek, kde se pokoušíme klást si pětihlasé výzvy, nejčastěji od Pentatonix. Velikou výzvou, inspirací, radostí a krokem kupředu je pro mě letošní studium zpěvu na Complete vocal institute v Amsterdamu.

Myslím, že zpěv je hřivna, kterou mi Pánbůh dal. Někdy si naříkám, že je zakopaná hodně hluboko, a tak se ji od dob studia na Ježkárně pomalým tempem a svojí vlastní klikatou cestou snažím vykopávat. Vím, že je přede mnou ještě hodně práce, ale zároveň cítím velikou vděčnost za to, co už jsem se mohla naučit, co jsem mohla skrze hudbu a její interpretaci prožít a koho všeho jsem u toho potkala. Povinností a zájmů mám hromadu, ale hudba je neoddělitelnou součástí mého života. Tvoří a přetváří jedinečným způsobem moje JÁ.

 

Moje vzdělávání a působení v několika nudných bodech 🙂

 • 2021                Pěvecký kurz „Estill Voice Training“, Level 1 & Level 2
 • 2021                Songwriting: Writing the lyrics, Coursera – Berklee college of music, on-line course
 • 2020 –            OSVČ Výuka zpěvu
 • 2018 – 2019   Pěvecký kurz „Complete vocal technique“, Amsterdam
 • 2010 – 2016   Výuka mých třech dětí v domácím vzdělávání, nejlepší kurz managementu a vedení týmu 🙂
 • 2015                Stress management, Pro Inspiro – Karel Řežábek
 • 2014                Typologie MBTI, Pro Inspiro – Karel Řežábek
 • 2012                Úvod do metody Hejného matematiky pro 1.stupeň ZŠ
 •                          Sfumato – splývavé čtení, akreditovaný kurz MŠMT (16 vyuč.hodin), PhDr. Mária Navrátilová
 • 2011                Typologie MBTI a její využití ve škole – 1.blok (20 vyuč.hodin), Mgr. Jiřina Stang,  Mgr. Šárka Miková
 • 2010 – 2011    ZUŠ Řevnice – pedagog zpěvu
 • 2008               Lektorka seminářů zpěvu na konferenci P3P
 • Kurz „Respektovat a být respektován“, PhDr. Jana Nováčková, CSc.
 • 2004 – 2005   OSVČ – individuální výuka zpěvu dospělých
 • 1998 – 2004    Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka, obor populární zpěv, Praha
 • 1994 – 1998     Gymnázium Sladkovského náměstí, obor humanitních studií, Praha
Sdílejte: