V létě jsem vyrazila na farmářský trh v Dobřichovicích a kochala se čerstvou zeleninou, která u mě na zahradě neměla žádnou šanci ani rozvinout lísteček pod nájezdem slimoušů. Nejvíc mě ten den ale oslovil stánek s bylinkama, respektive pán u něj stojící. Povídal o svých bylinkách a zelenině, kterou pěstuje, jako by to byly jeho děti. Vizitku od něj jsem si pečlivě schovala, světe div se – doma jsem ji i našla 🙂 a další týden, slovo dalo slovo, a po cestě z výletu jsme se s dětma stavily pro zeleninovou bedýnku v zahradnictví InFlore v Sedlci u Žebráku. Nedovedla jsem si představit, kde v téhle vesnici kousek od dálnice by něco takovýho mohlo být, ale najednou jsme se sklouzly dolů z kopečka a objevily se přímo u vrat kouzelné zahrady. Pán nás tu provedl po každé cestičce a představoval nám jednotlivé druhy zeleniny a jejich odrůdy jmény. Některá zelenina, v tu dobu běžně v obchodě k sehnání, tady ještě v klidu a bez chemie dospívala. Dříve se mi stávalo, že jsem měla problém za týden bedýnku zpracovat. Proto dneska píšu pár nápadů, jak jsem s bedýnkami z InFlore zatočila já … kdyby se u vás doma třeba taky nějaká objevila, nebo jste měli vlastní kouzelnou zahradu bez slimoútočníků a bohatou úrodu. (Jelikož v bedýnce je zelenina pěstovaná opravdu čistě bez chemie na jednom místě, v receptech jsou samozřejmě i ingredience z jiných zdrojů, ale každý alespoň něco z bedýnky obsahuje.)
Klasika. Kuskus se salátem a zelené fazolky se slaninou, česnekem a rýžovou smetanou.
Rýže, směs asijských mladých listů, fazolky. Tentokrát podle nového receptu, který určitě stojí za vyzkoušení: Fazolky bez šťopek povaříme asi 10min.a prudce ochladíme. Na pánvi s olejem velmi krátce orestujeme česnek, přidáme fazolky. Chvíli restujeme, přidáme malou lžičku medu, tymián a na závěr trochu sojové omáčky.
Pro velký úspěch opět fazolky. Recept vylepšen o mrkev a pohanku. Podrobný recept zde.
Krémová polívka z vařené petržele, celeru a mrkve následně rozmixované. Ochutit můžete naprosto podle nálady – kari, tymián nebo jen tak bez koření jen se sojovou omáčkou (japonskou). Výborná s čerstvými listy a semínky.
Z natě celeru, brambor, cukety a všeho co dům a bedýnka dá můžeme udělat „bramboráčky“. Výborné s kysaným zelím, pickles nebo kimči (na fotce). Ředkev, rajčátka a rukola opět z bedýnky.
Jelikož rajčata byla v bedýnce několikrát po sobě úplně nádherná nejkrásnější a nejvoňavější i se svazkem čerstvé bazalky, člověk neměl tu sílu je jakkoli tepelně upravovat. Kor když vám kamarád k nim přiveze panenský olivový olej přímo ze Sicílie :-). Potřebujete rajčata, čerstvou bazalku, olivový olej, pražené slunečnicové semínko nebo gomasio (nelekejte se, není to nic složitého a já to navíc netřu v té misce, jak je v receptu, ale hodím to upražené do mixéru), kozí sýr, olivové placky. Podobné si můžete udělat podle tohoto receptu nebo je prodává firma Lifefood.
Hrášek nepotřebuje žádný komentář. Než bych se jen pokusila najít nějaký zajímavý recept, byl snědený a byl to ten nejlepší hrášek, co pamatuju!
Korejské udon nudle podle výstižně popsaného receptu na spodní fotce …
Pro náročné možno nahlédnout na recept i na stránky jako rybička :-).
Na tomhle receptu je úžasný, že ho jedly i naše děti. Mám ho od kamarádky, zasloužilé matky čtyř dětí, tak to by bylo, aby to nejedly! Cuketová nádivka: 2 menší cukety, 2 cibule, 150-300 g anglické slaniny (asi raději víc, jediný nedostatek, který syn konstatoval, byl, že teta to měla lepší, protože tam bylo víc anglický ;-), 200 g strouhaného sýra, 200 g hrubé mouky, 5 lžic oleje, 4 žloutky, 1 prášek do pečiva. sníh z bílků, česnek podle chuti. Nevím, jak to mělo být v originále, ale já jsem anglickou s cibulí nejdřív osmahla.
Tak tohle není žádná mořská příšera, ale velmi chutný recept z lilků. Listovala jsem knihou, kam si lepím už dlouhé roky zajímavé recepty a tenhle jsem zkoušela poprvé. Určitě ne naposledy! Nepíšu kolik čeho, to dejte prostě podle oka.
Omyjte a nakrájejte rajčata, hoďte do kastrůlku a duste. Osolte, můžete přidat lžíci agávového sirupu a třeba nějaké bylinky. Lilky omyjte a nakrájejte na silnější plátky. Osolte a nechte odležet, pustí tekutinu. Osmahněte. Já jsem to dělala na pánvi, což je hrozně dlouhý a nacucaný olejem. Příště asi předgriluju v troubě. A víte co? Takhle jsem to vlastně dělala já, ale v původním receptu, koukám, dávají rajčata i lilky na sebe začerstva… Tak můžete zkusit obojí :-). Takže do vymazaného pekáčku nakonec dáváme vždy vrstvu lilků, rajčatové omáčky a nakrájené mozzarelly. Vrstvíme, vrstvíme a navrch posypeme ještě parmezánem. V receptu píšou, pečte hodinu a půl. Tak to je pro variantu ze syrových ingrediencí a v mém případě to bylo mnohem dřív, ale nevím kolik :-).
Lze prostě dělat z čehokoliv co máte doma po ruce!
Smoothie: brokolici, jablko, mangold, celer, papriku, citrón, řapíkatý celer, řepu odšťavíme. Avokádo rozmixujeme v mixéru s trochou tekutiny a pak smícháme i se zbytkem šťávy.