Všechno se počítá

Skupina ABBA je hudbou znějící v mém dětství. Každý takovou kapelu někde zasunutou máme. A naši poslouchali zrovna tohle. Možná proto, když ji někde slyším, chce se mi tančit a vlévá se do mě bezstarostnost dětství. Musím se ale přiznat, že jsem nikdy nevnímala jejich texty. Teprve když jsem se rozhodla, že si tuhle písničku doma zkusím nahrát, přečetla jsem si, o čem je. 

Je o opouštění, pouštění a připouštění si a dopouštění … že někdo blízký odchází. V téhle písni konkrétně ta moje „malá legrační holčička“. Ano, už to tu bylo, taky jsem to zažila. Pozorovat jak děti opouštějí domov a utváří si vlastní svět, do kterého už nepatřím, bývá jednou z nějtěžších období matky. Ale má to i tu druhou stránku, kterou takhle bolest poodkryje. 

Slipping through my fingers all the time

I try to capture every minute…

Snažím se zachytit každý společný okamžik, protože čas mi neúprostě propadává jako písek mezi prsty. I přesto mám ale pocit, že teď už nesleduju každé ráno dítě s aktovkou, jak odkází do cizího světa, kde mě nepotřebuje. Cítím, že se nám společně podařilo vystavět most z našeho společného světa do toho jejich nového a oni po něm můžou bezpečně přejít a kdykoliv budou potřebovat, zase se vrátit. Jsem na ně naopak pyšná!

A tím vším, čím jsme prošli, co jsme zažili, je daná i individualita našeho hlasu. Je tam obtisknuto všechno. Naše propady, výhry, rozchody, úspěchy, porody i úrazy, vypouštění dětí do světa. To všechno nás posouvá neskutečně dál a dává našemu hlasu nové vrstvy a odstíny. Otázka je, jestli našemu opravdovému hlasu dáme možnost prozpívat se napovrch. Na tom všem se dá pracovat, ale nic to nemění na tom, že náš hlas je mapou našeho života. Jedinečnou. Možná nás někdy okouzlí něčí hlas a rádi bychom zpívali jako on/ona. Ano, hodně se dá zvládnout technikou, napodobit, ale to zásadní koření máme v sobě. A nikdy nevíme, čím vším si náš obdivovaný zpěvák musel projít. 

Buďme rádi za ten náš hlas a nadšeně ho objevujme. Nenechme si tu jedinečnost proklouznou mezi prsty napodobováním jiných!

Slipping through my fingers (pustit TADY)

Sdílejte:

Napsat komentář