Zelený sliz v domácí škole

Nejžádanější vzdělávací oblastí u nás doma jsou momentálně chemické pokusy. Nejlépe takové, při kterých dochází k šumění, prskání či výbuchu. Jak tedy tuto dětskou potřebu ukojit, když při mých posledních pokusech přiblížit se v nepovinném semináři na gymnáziu chemii, procházela vždy paní profesorka kolem mě a mé kamarádky s plachým úsměvem a odevzdanou větou na rtech „Já vím, vy jste tu omylem!“?

Naštěstí existují knihovny plné zajímavých a poučných knih. Jako třeba … „Výbušně nebezpečné experimenty“ z edice Děsivá věda. To je přesně to, co jsme potřebovali!!! Rychle jsem tedy knihu sbalila a ujížděla domů nenápadně ji svému studentovi podstrčit. Ujala se velice rychle. Na první pohled ho zaujal experiment „jak jsem vyrobil zkažený žaludek“. Na to jsem, přiznám se, neměla úplně žaludek já. O něco lépe ale zněl název „jak jsem vyrobil zelený sliz“. Proč ne?
Jelikož jsme neměli zelené potravinářské barvivo (a správný sliz musí být, chápejte, jedině zelený), rozpoutala se dílna míchání barev. Barevné krystalky tančily vodou a vytvářely stále nové barvy a odstíny. Jako kontrolní škálu barev jsme používali sadu fixů a hned jsme vše zakreslovali.
Když jsme se dostatečně barevně nasytili, vrátili jsme se k našemu milému slizu. To smícháte mouku, vodu a potravinářské barvivo. Hotovo! V našem případě mouku s vodou obarvenou na požadovaný odstín, aby vám sliz ladil k make-upu. Vznikne celkem husté těsto, které pak vezmete do ruky, zmáčknete v dlani a ono vám odporně leze mezi prsty a odkapává, při troše štěstí, zpět do mísy. Samozřejmě v knize nechybí ani poučení o tom, co spolu dělají během celého experimentu molekuly vody a molekuly mouky. My, jakožto začátečníci, jsme se tohoto tématu jen dotkli a užili si barvířskou dílnu. Dokonce i na podlaze se nám dařilo vytvářet hotová umělecká díla. Slizu jsme si užili neméně a za odměnu jsme ho ještě vylepšili…
– Vezmi zelený sliz (mouka, voda, zelené barvivo), přidej koncentrovanou jablečnou šťávu, javorový sirup, sušený rýžový nápoj, 2 lžíce kvásku, 1 lžíci oleje, nastrouhané mandle, špetku soli. Nech vykynout a upeč ke svačině výborné slizové placičky. Jediným stínkem bylo, že nakonec nebyly úplně zelené(na fotce vůbec). Chce to opravdu silně obarvenou vodu. Našim dětem nechutnala jablečná příchuť, tak jsem je měla všechny pro sebe. Mňam!!

Sdílejte:

Napsat komentář